Арт-терапія, художня творчість

Що таке арт-терапія? Дослівно це словосполучення перекладається як “лікування за допомогою мистецтва”. Це напрям у психотерапії, який передбачає створення й аналіз витворів мистецтва. Проте нехай вас не лякає це наукове визначення. Арт-терапія буде корисна всім, адже вона допомагає впоратися з низкою проблем, з якими ми стикаємося під час взаємодії із зовнішнім світом. Для цього достатньо лише взяти до рук необхідні для того чи іншого виду творчості інструменти, розслабитись, відмежуватись від повсякденної метушні та поринути в процес.

Втім, не будь-яку творчість можна назвати арт-терапією. На відміну від звичайного малювання, скульптури і подібних типів самовираження, арт-терапія є спонтанною, і звертається напряму до підсвідомості. Завдяки їй можна проявити позитивні та негативні емоції, виплеснути агресію та інший негатив, полегшити комунікації з людьми, завести нові знайомства, підвищити самооцінку, навчитися контролювати власний внутрішній стан, впоратися з фобіями, тривогою та їх психосоматичними проявами, виховати в собі нові, більш конструктивні, моделі поведінки в тій чи іншій ситуації і просто отримати задоволення від творчого процесу.

Арт-терапія здатна дивовижним чином вплинути та трансформувати навіть дорослого “пацієнта”. А з дітьми вона, буквально, творить справжні дива. Можливо, це відбувається тому, що дорослим буває важко вимкнути в собі серйозну людину та “внутрішнього наглядача”. Діти, в свою чергу, залюбки погоджуються спонтанно поринати у творчість.

Основною відмінністю арт-терапії від інших видів психотерапевтичних практик є використання невербальної комунікації як основного механізму обміну інформацією. Її базу становлять практичні вправи, які допомагають дитині знаходити відповіді на приховані в підсвідомості запитання, долати внутрішні перешкоди та переборювати страхи. Заняття з арт-терапії зазвичай складаються з двох частин. Перша частина охоплює творче самовираження малюка запропонованим педагогом-терапевтом методом. Вона має невербальний характер та не містить якоїсь конкретної структури поведінки. Головним інструментом тут постає сам творчий процес, наприклад, малювання чи скульптура. У другій частині головну роль відіграють вербальні механізми. В ній на перший план виходить словесне активне обговорення плодів творчої діяльності.

Психіка дитини дуже чутлива, з нею потрібно обходитися надзвичайно обережно, адже діти лише вчаться пізнавати самих себе, знайомитися з навколишнім середовищем та людьми, що їх оточують. Саме тому на  початку життєвого шляху перед дітьми часто виникають труднощі, з якими їм важко впоратися самостійно. Батьки не завжди можуть цьому зарадити: тиском своєї безмежної любові, опіки й бажання допомогти, вони іноді можуть відлякати малюка, який, поки що, не в змозі чітко озвучити те, що його турбує. Саме в таких випадках і прийдуть на допомогу кваліфіковані спеціалісти-терапевти з НВК “Гармонія”.

Заняття з арт-терапії для дітей відбуваються у вільній формі. Обговорення і вирішення різноманітних психологічних проблем відбувається із застосуванням ігрової та творчої діяльності. На таких заняттях дитина паралельно із задоволенням від гри чи творчого процесу розкриває власні творчі здібності, а ще переборює психологічні труднощі та трансформує власне психологічне сприйняття цього світу.

Головною умовою проведення всіх занять з арт-терапії в НВК “Гармонія” є зрозумілість та безпечність для малюків, доступність творчих методів та їх різноманітність.