Рекомендації психолога

В нашому дитячому садочку план адаптації до садка розробляється для кожної дитини і її мами індивідуально. Термін адаптації залежить в першу чергу від віку дитини і рівня тривожності мами. В середньому, для адаптації дитини в ясельній і молодшій групах
нам потрібно 2 тижні, а ось для хлопчиків, які вже старші за 4 роки, і які вперше розлучаються з мамою (!), час адаптації – від місяця до півроку, для дівчаток, як правило, не більше місяця.

Ми рекомендуємо:

– розлучатися з малюком швидко, не затягуючи прощання;
– забирати дитину в перший тиждень відразу після обіду; у перші два тижні краще, якщо дитину в садок привозитиме папа або няня, а забирати – мама;
– на другому тижні спробувати залишити дитину на денний сон;
– до кінця другого тижня залишити дитину в садку до вечора на два або три дні; у разі, якщо дитина сильно перевтомлюється, на другому тижні відвідування садка зробити перерву в середу або не приходити в п’ятницю;
– у разі захворювання на першому або другому тижні відвідування, і після закінчення хвороби, почати адаптацію заново, але вже істотно скоротивши терміни звикання дитини;
– обов’язково ознайомитися з режимом дня в дитячому садочку і строго дотримуватися його у вихідні дні;
– говорити з дитиною про те, що вона робила, чому навчився, що їла в дитячому садочку;
– хвалити малюка і говорити йому, що гордитеся тим, що він зовсім дорослий і може вже ходити до дитячого садочка як мама/тато на роботу;
– не висловлювати у присутності дитини свої побоювання, пов’язані з дитячим садочком;
– не обговорювати при дитині її поведінку і проблеми адаптації із співробітниками дитячого садочку.

Позитивний настрій мами і її упевненість у вибраному шляху розвитку дитини грають вирішальну роль при адаптації до дитячого садочка. На період адаптації наш досвідчений вихователь/психолог щодня зустрічатиме дитину вранці і надасть мамі і дитині всю необхідну допомогу. Ми зробимо все від нас залежне, щоб адаптація пройшла, як можна легше та м’якше, проте, навіть дорослій людині буває нелегко в перші дні при зміні нової роботи.

Стрес, пов’язаний з великим об’ємом нової інформації, часто призводить до захворювання. Це захисна реакція організму. Тому досить часто в період адаптації до дитячого садочка діти хворіють. Правильний настрій дорослих, які здійснюють догляд за дитиною під час хвороби, дозволяє істотно скоротити терміни хвороби і запобігти повторному захворювання. Якщо під час хвороби дитина отримує більше, ніж зазвичай, уваги, співчуття, з ним грають і проводять істотно більше часу, ніж, коли вона здорова, це виробляє небезпечний умовний рефлекс у дитини. Домагаючись уваги і підвищеної турботи, дитина починає часто хворіти. Необхідно пам’ятати, що в період адаптації до дитячого садочка усі діти дуже чутливі та потребують підвищеної уваги, але, якщо вони отримують те, чого так потребують, тільки за умови захворювання, будьте готові – такі діти будуть часто хворіти.

В середньому, дитина в перший рік відвідування дитячого садочка в ясельній групі хворіє 6 -7 раз на рік, в інших групах – 5-6 разів, а на другій і подальші роки – 3-4 рази. У нас в дитячому садочку в старшій і підготовчій групах діти майже не хворіють – 1-2 рази в рік в періоди сильних епідемій або при зміні клімату. У нас немає універсальних рецептів адаптації до дитячого садочка, але є професіонали, які допоможуть впоратися з проблемами, якщо такі будуть виникати.

При вступі до дитячого садочка дитина потрапляє в нове соціальне середовище зі своїми правилами, нормами і вимогами. У нових умовах малюкові доводиться адаптуватися не лише на соціальному, психологічному, але і на фізіологічному рівні. Дитина відразу не справляється з таким навантаженням і починає відчувати адаптаційний стрес, адже адаптивні можливості малюка дуже обмежені. Для успішної адаптації дитини до дитячого садочка, в першу чергу необхідно створити у неї позитивний настрій на дитячий садочок.

      Ми підібрали такі прийоми для більш м’якої адаптації дитини до дитячого садочка

1. Ні для кого, ні секрет, що невідомість породжує страх, для того, щоб цієї проблеми не виникло у Вашої дитини – їй необхідно в подробицях розповісти про дитячий садочок, чесно відповідаючи на усі її питання. Розповідь повинна містити як позитивні, так і негативні моменти (наприклад, розповісти малюкові про те, що дітей в групі буде багато, і тому увага приділятиметься не лише їй одній, або про те, що в дитячому садочку доведеться спати вдень і так далі);
2. Обов’язково потрібно дома погратися з дитиною в гру Дитячий садок. Чудово, якщо з вами “гратимуть” улюблені
іграшки. В процесі гри намагатися емоційно захопити дитину, закріплюючи тим самим позитивний образ про дитячий садок.
3. Дуже корисним буде похвалитися перед родичами, знайомими і їх дітьми за те, що дитина скоро піде в дитячий садок. Робіть це у присутності Вашої дитини, спонукаючи її до таких же дій.
4. Частіше гуляйте біля Вашого майбутнього дитячого садочку, ходіть гратися на ігровий майданчик в той час коли там грається група Вашої дитини, дитина повинна сама переконатися, що тут спокійно і безпечно, до того ж вона вже почне звикати і до дітей і до вихователів.
5. Наступним, не менш важливим критерієм успішної адаптації є – формування у дитини почуття упевненості:
– Познайомтеся з вихователями і нянечкою.
– Обов’язково розкажіть їм про індивідуальні особливості дитини і про особливості її фізичного розвитку. Ці відомості дуже допоможуть вихователям в підборі індивідуального підходу до Вашого малюка.
– Учіть дитину об’єктивно виражати свої почуття і бажання. Тут треба робити акцент на те, що в групу ходить багато дітей і кожен зі своїми почуттями і бажаннями. Пояснюючи норми і вимоги суспільства, Ви сприяєте успішнішому процесу соціалізації дитини.
– Особистим прикладом вчіть дитину спілкуватися, знайомиться з іншими дітьми. Не нехтуйте такими простими фразами, як: “Якщо хочеш пограти з дівчинкою, підійди і скажи: “Як тебе звуть”?”.
– Добре, якщо у дитини є улюблена іграшка або річ. У дитячому садочку вона, як шматочок домашнього тепла, “зігріватиме” і заспокоюватиме малюка. Навіть якщо дитина захоче узяти з собою якусь “незрозумілу” річ (ганчірочку, паличку або, наприклад камінчик) не відмовляйте їй у цьому.

Ми вважаємо, що такі не важкі, але такі дієві рекомендації зроблять адаптацію до дитячого садочка Вашої дитини більш м’якою!